TESTLER
EPOC

EPOC

Sıradışı düşünmeyi ve potansiyeli ölçmede dünyada en güncel, en kapsamlı ve Avrupanın onlarca ülkesinde kullanılan EPoC, Dünya’da 5-12 yaşlarındaki çocukların beyinlerindeki sıradışı yönlerini ölçen en güvenilir ve en güncel testtir.

Neden EPoC?
Sıradışı fikirler üretmek sadece üstün zekalı/yetenekli kişilere ait bir özellik değildir. Her bireyin keşfedildiğinde ifade edebileceği; kendine özgü bir düşünme potansiyeli vardır ve bu potansiyel kişiden kişiye değişir. Kimi çocuk sözel alanda iyiyken kimi çocuk grafik sanatsal alanda daha yüksek potansiyele sahip olabilir.

Sıradışı Düşünme ve Potansiyeli Ölçmek Neden Gereklidir?
Sıradışı düşünme potansiyelini keşfetmek; bireylerin problemlere karşı çözüm üretme, stresle başa çıkma gibi becerilerinin farkındalığını arttırmayı sağlar. Bu da bireysel ve toplumsal yaşam kalitesini zenginleştirir; araştırma ve yeni şeyler deneme cesaretini arttırır, hayal gücünü ve mizah duyusunu geliştirir; ilgi, dikkat ve konsantrasyon süresini arttırır; özgüvenini destekler; duygu ve düşünceleri farklı yollarla ifade edebilme becerisini geliştirir. araştırma ve yeni şeyler deneme cesaretini arttırır, hayal gücünü ve mizah duyusunu geliştirir; ilgi, dikkat ve konsantrasyon süresini arttırır; özgüvenini destekler; duygu ve düşünceleri farklı yollarla ifade edebilme becerisini geliştirir.

EPoC ile yapılan ölçümün amacı nedir?
Avrupada 11 ülkede ve 7 farklı dilde yaygın olarak uygulanan EPoC bireylerdeki farklı ve kendine özgü olan potansiyeli keşfetmeyi hedefleyerek, çocuğun uygun bir şekilde sıradışı düşünme gelişiminin yönlendirmesi için rehberlik yapar.

EPoC ile tanılaması yapılan çocuk için neler yapılır?
Sıradışı düşünme becerisimin geliştirilmesi için uygun eğitici egzersizler hazırlanır. Bireylerdeki sıradışı becerileri statik olarak değerlendiren diğer tüm testlerden farklı olarak bu süreci dinamik değerlendiren tek test olan EPoC testi ile çocuk kendine özgü düşünebilme sürecine sokulur ve bu sayede çocuktaki sıra dışı yetenekten ayrı tuttuğumuz sıradışı düşünebilme potansiyeli ölçülür.

Çocuğa uygulanacak olan EPoC testinin A ve B olmak üzere 2 formu vardır. Tanılama çalışması 2 aşamada yapılır:
Aşama yaklaşık 45 dk sürer.1 hafta sonra sonra Aşama’ya geçilir yaklaşık 45 dakikalık bir çalışmanın ardından toplam 90 dakikada test tamamlanmış olur.